[Blog]

6 rad pro efektivní učení a přípravu na testy

Příprava na testy je náročná. Obzvlášť pokud jich je hodně. Především ale zabírá spoustu času. Řiďte se následujícími 6 radami, jak se učit efektivně, a omezte čas strávený nad stohy papírů a množstvím učebnic na minimum.


Vytvořte si plán

V první řadě budete potřebovat plán nebo alespoň hrubou představu o tom, kolik času vám příprava na test zabere. V úvahu nezapomeňte vzít takzvané Hofstadterovo pravidlo, které říká, že vše vám bude ve výsledku trvat déle, než očekáváte, dokonce i v případě, že vezmeme v potaz Hofstadterovo pravidlo. To znamená: vynásobte svůj hrubý odhad alespoň dvakrát a s učením začněte dřív. Vyhnete se tak stresu a probdělé noci.

Učte se na správných místech

Místo, kde se připravujete na testy, by mělo být klidné, uklizené a co nejvíce pohodlné. Někdy je dobré mít takových míst víc a průběžně je střídat. 

Pokud vám domov takové podmínky pro učení nenabízí, vydejte se do klidného místa v parku nebo třeba do knihovny. I na takových místech si můžete zajistit své pohodlí a mnohem lépe se vám bude bojovat s prokrastinací.

Zaujměte aktivní přístup

Většina studentů dává přednost pasivnímu způsobu učení. Problém je v tom, že není tolik efektivní jako jeho opak, tedy učení aktivní. Pasivní učení vás navíc může po čase začít pěkně nudit.

Aktivní učení zahrnuje vytváření myšlenkových map, kartiček, poznámek nebo třeba vlastního testu. Dále vám při učení pomohou mnemotechnické pomůcky. A hlavně – nebuďte líní a nečtěte svůj učební materiál stále dokola, snažte se látku raději pochopit, dohledejte si nejasné informace. S větší pravděpodobností vám vědomosti utkví v paměti déle a mnohem lépe se poperete s nečekanými otázkami. 

Spojte se se spolužáky

Už jste se někdy učili se svými spolužáky? Pokud ne, nevíte, o co přicházíte. Nejenže vás učení bude mnohem více bavit a utužíte přátelské vazby, ale látku se naučíte mnohem lépe a rychleji. Jakmile budete o látce už něco vědět, úplně nejlepší je pokládat si vzájemně otázky a poté na ně odpovídat. Učením druhých a odpovídáním na otázky se naučíte zkrátka víc než při opakovaném čtení textu.

Vytvořte si tahák, aniž ho použijete

Někdo na taháky nedá dopustit nebo je považuje za papír poslední záchrany, jinému se jen z představy, že by měl tahák použít, ježí vlasy na hlavě. Tahák se ale může hodit nejen při testu, ale také při učení. Vypsáním nezapamatovatelných informací na kousek papíru si je totiž s největší pravděpodobností ihned zapamatujete.

Vyzkoušejte přírodní doping

Věděli jste, že svou paměť a myšlení můžete trochu vylepšit? Kromě pravidelného tréninku mozku je potřeba znát ty pravé bylinky. Jako například Ginkgo bilobu, která podporuje kognitivní funkce, nebo guaranu, která vás udrží co nejdéle svěží. Skvělým pomocníkem může být také Bacopa monnieri, která posiluje paměť. Vyzkoušejte sami a uvidíte.

Sdílet

Podobné články

13. 01. 2020

5 tipů pro lepší produktivitu při učení

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo