Také bahenní rostliny, které rostou v tropických mokřadech, mohou mít léčivou moc. Skvělým příkladem je Bacopa monnieri, poměrně nenáročná víceletá bylina, která našla své místo dokonce v ájurvédské medicíně, kde se jí říká brahmi.
Nejen pro lepší paměť
Ájurvéda nebo také systém tradiční indické medicíny dodnes používá tuto rostlinku k léčbě epilepsie, astmatu, vředů, zánětů nebo anémie. Také je užívána jako prostředek ke zlepšení funkce mysli a paměti. Může tak být naprosto výborným doplňkem stravy pro studenty, lidi s psychicky náročným zaměstnáním nebo seniory.
Často se o této rostlině mluví také ve vztahu k prevenci neurodegenerativních onemocnění, což je například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Dále má antioxidační účinky a údajně podporuje dokonce spermatogenezi.
Léčivé látky kouzelné brahmi
Bakosidy
Hlavní účinné látky bakopy jsou jednoznačně bakosidy, jež patří mezi terpeny. Nejdůležitějším z nich je bakosid A s neuroprotektivními účinky, který je ve skutečnosti směsí několika látek.
Alkaloidy
Brahmin, nikotin, herpestin, D-mannitol, monnierin a další alkaloidy jsou součástí této léčivé rostliny a také příčinou jejích blahodárných účinků na lidské tělo.
Flavonoidy
Možná jste o těchto látkách slyšeli spíše pod označením vitamín P. Významné jsou především pro své antioxidační účinky. Kromě flavonoidů brahmi také obsahuje fytosteroly a minerální látky.
Konzumuje se nať, tedy stonek i listy
Ze sušené nadzemní části bakopy neboli natě si můžete připravit například odvar. Stejně tak doporučujeme tuto rostlinku pěkně za čerstva přidávat do salátů nebo si na ní pochutnat jen tak. Možná vás překvapí její hořká chuť, kterou si nakonec určitě oblíbíte.
Každopádně nejjednodušším způsobem konzumace bakopy zůstávají doplňky stravy. Záleží však na tom, co se k vašemu životnímu stylu hodí víc.