Přijímačky na většinu škol probíhají ve stejném období, kdy se konají závěrečné zkoušky, například maturita nebo státnice. Příprava na přijímací řízení tak může být o to náročnější a je důležité s ní začít v dostatečném předstihu.
Zjistěte, jak budou přijímačky vypadat
V první řadě získejte informace o průběhu přijímaček a jejich náročnosti. Nejlépe ještě předtím než podáte přihlášku. Jakmile budete vědět, jak bude přijímací zkouška vypadat, vytvořte si plán, podle kterého se budete připravovat. Snažte se, aby byl co nejvíce reálný a dopřejte si dostatek času.
Připravte se na přijímací zkoušky
Přijímačky na střední
V roce 2017 se konaly první celorepublikové a jednotné státní přijímačky na obory středních škol zakončených maturitní zkouškou.
Součástí těchto přijímacích zkoušek je test z českého jazyka a matematiky, který zajišťuje agentura CERMAT. Kromě didaktického testu ale přijímací řízení může být ještě doplněno o další testy nebo například ústní pohovor. Záleží vždy na konkrétní škole.
Na státní přijímací zkoušky se můžete připravit například nahlédnutím do testů z minulých let, které najdete na stránkách agentury CERMAT. Stejně tak je možné využít přípravné materiály od společnosti Scio.
Přijímačky na vysokou školu
Součástí přijímaček na výšku bývají často takzvané testy studijních předpokladů neboli TSP. Existuje řada kurzů, ve kterých se probírá, jak při řešení podobných úloh postupovat. Při výběru kurzu si však dejte záležet, všechny nemusí být přínosné a často je potřeba kurzy doplnit ještě o vlastní procvičování úloh z minulých let, které jsou přístupné na internetu.
Dále si na některých fakultách můžete zvolit jako alternativu k TSP test obecných studijních předpokladů (OSP). Výhodou je, že se dá opakovat, zatímco na TSP máte pouze jeden pokus. Zároveň je možné absolvovat ho v dřívějším termínu (ve srovnání s TSP), a to ještě před maturitou.
Přijímačky někdy tvoří také testy odborných znalostí, případně osobní pohovor. V takovém případě je příprava jasná, zjistit si okruhy testu, pořídit si doporučenou literaturu a vyzpovídat známé, kteří daný obor studují a přijímačky už mají za sebou.
U přijímaček, které vyžadují znalosti z oboru, můžete trochu taktizovat. Třeba pokud máte možnost vybrat si, z kterých oborů budete skládat maturitní zkoušku, zvolte si takový, který zužitkujete i na přijímací zkoušce. Zabijete tak zkrátka dvě mouchy jednou ranou. Nemáte-li takovou možnost, je potřeba zabrat, ale dá se to zvládnout. Samozřejmě záleží na nárocích konkrétní školy a na vaší vůli.
Tak hodně štěstí!