Na Zemi se přirozeně vyskytuje 94 chemických prvků. Nicméně v tuto chvíli se zaměříme především na jeden z nich – na ten, který je známý jako hořčík nebo také Magnesium. Má pozitivní vliv na lidské tělo nejen při boji s únavou, ale také podporuje kognitivní funkce.
Hořčík a jeho význam pro lidský organismus
Hořčík je pro lidské tělo jedním z nejdůležitějších chemických prvků. Přirozeně se vyskytuje pouze ve sloučeninách, ve volném stavu je totiž vysoce reaktivní. Je důležitý pro správné fungování buněk a řady enzymů, u kterých zastává funkci katalyzátoru. Dále interaguje s fosfátovými ionty a je tak nezbytnou součástí chemie nukleových kyselin (DNA i RNA).
Co se týče působení na člověka, hořčík podporuje regeneraci a snižuje míru únavy. Má pozitivní vliv na funkci svalů a nervové soustavy, tedy i mozku. Ve formě doplňku stravy tak může například zlepšit výkon studentů ve zkouškovém období nebo manažerů s náročnou pracovní dobou. Dále se podílí na procesu dělení buněk a na syntéze bílkovin. Dobrý vliv má i na kosti a zuby.
Interakce s dalšími prvky a molekulami
Vysoký příjem hořčíku má negativní vliv na množství vápníku v těle. Přispívá k jeho snížení a může tak vést až k onemocnění s označením hypokalcemie. Nízký nebo naopak vysoký příjem bílkovin zase brání vstřebávání hořčíku. Takže opět platí pravidlo „všeho s mírou“.
Potravinové zdroje
Hořčík je běžnou součástí naší stravy. Vyskytuje se například v banánech, droždí, hrachu, čočce, pohance nebo sójových bobech. Další zdroje mohou být například ořechy, kakao nebo tmavá listová zelenina.
Doporučená denní dávka
Doporučená denní dávka hořčíku se u mužů pohybuje v rozmezí 400–420 mg. Ženy potřebují tohoto prvku o něco méně, a to 310–360 mg. Samozřejmě záleží na věku konkrétního člověka. Dalším faktorem může být také například těhotenství, kdy je potřeba hořčíku o něco vyšší. Nedostatek tohoto chemického prvku se většinou projevuje zvýšenou únavou, nespavostí, bolestí hlavy nebo svalovou křečí.
Tak či tak, hořčík je důležitou součástí mnoha procesů v našem těle a jeho denní příjem je potřeba si pohlídat – třeba právě pomocí nějakého doplňku stravy. Pomůže při boji s únavou a zlepší funkci vašeho mozku.