[Blog]

Krátkodobá paměť je stejně důležitá jako dlouhodobá. Zjistěte, jak ji vylepšit

Určitě se vám to už někdy stalo. Právě jste se seznámili s někým novým a během chvilky zapomněli, jak se vlastně představil. Na vině je vaše krátkodobá paměť, která během několika málo sekund nelítostně vypustí před chvílí získanou informaci z hlavy, pokud ji samozřejmě nestihnete přesunout do své dlouhodobé paměti. 

Nyní vám prozradíme, jak krátkodobá paměť funguje, jak ji trénovat a trochu vylepšit

Krátkodobá paměť

Krátkodobá paměť, někdy přezdívaná jako primární nebo aktivní, je nesmírně důležitou součástí našeho života. Ačkoli vám na první pohled může připadat jako zbytečná a málo užitečná, chrání dlouhodobou paměť před hromadou ne tolik důležitých informací, které by ji během jednoho dne doslova zahltily. Zároveň je umožňuje uchovávat a využívat, avšak velmi krátkou dobu – konkrétně v řádu sekund až jedné minuty. Její kapacita je také poměrně omezená, a to na 4–5 položek

Krátkodobá versus pracovní paměť

Někdy se krátkodobá paměť označuje také jako pracovní. Ve skutečnosti se však význam obou termínů trochu liší. Pracovní paměť představuje procesy používané pro dočasnou manipulaci s informacemi, zatímco krátkodobá paměť s informacemi nemanipuluje. V podstatě kombinuje informace z krátkodobé i dlouhodobé paměti a využívá dříve získané informace pro řešení nových úkolů. Vezměte si třeba takový výpočet matematického příkladu

Trénink dělá mistry

Skvělou zprávou je, že i krátkodobá paměť se dá trénovat. Důležité je vědět, jak na to. Jednou z možností jsou hry a výukové programy na internetu. Některé z nich jsou dokonce volně dostupné. Další – neméně zábavnou – možností jsou strategické a logické hry nebo počítačové či deskové hry. Záleží na vás.

Velmi dobré je také naučit se na svou paměť spoléhat. Pokud patříte k lidem, kteří si vše zapisují a nechávají svou paměť lenošit, její funkčnost se může postupně zhoršovat. 

Stejně jako vaše svaly potřebují správnou výživu, aby pracovaly lépe, i vaše paměť si žádá své. Pomůžou například výtažky z Ginkgo biloby, brahmi nebo ženšenu, které jsou dnes běžně k dostání ve formě doplňků stravy.

Závěrem bychom rádi poznamenali, že trénovat paměť se opravdu vyplatí. Teď vám možná nedělá žádné problémy, ale za pár let může být všechno jinak. 

Sdílet

Podobné články

30. 12. 2019

Produktivita v osobním životě a jak ji vylepšit

Ať chceme nebo ne, plánování a plnění úkolů nepatří pouze do pracovního života. Je potřeba se postarat o děti, uvařit oběd, uklidit, nezapomenout na rodinnou večeři nebo návštěvu lékaře a vše dělat s co největší efektivitou, aby vám zbyla ještě spousta času pro sebe. Produktivita v osobním životě je tedy stejně důležitá jako ta v práci. Zjistěte, jak ji vylepšit a neplýtvat drahocenným časem.

15. 04. 2020

5 rad, jak se učit anglicky

Někdo má pro jazyky zkrátka talent, jinému to trvá déle. Pokud však víte, jak se k tomu postavit, půjde to samo. Sepsali jsme proto pro vás 5 rad, jak vyzrát na učení angličtiny, kterou se v současné době opravdu vyplatí ovládat.

25. 11. 2024

Bakalářská práce: praktické tipy a rady 

Bakalářská práce představuje významný milník v akademické kariéře každého studenta. Tento článek poskytuje praktické tipy a rady pro úspěšné zvládnutí tohoto úkolu, od výběru tématu, přes efektivní organizaci práce, až po závěrečnou obhajobu. Cílem je pomoci studentům projít tímto náročným procesem s co nejmenším stresem a dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo