[Blog]

Léčivé rostliny jsou pokladem naší přírody

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Tento citát kdysi vyslovil Hippokratés, autor tzv. Hippokratovy přísahy. A my můžeme jen souhlasit. Příroda nás uzdravuje prostřednictvím pozitivní energie i léčivých rostlin, kterých je opravdu spousta a není snadné se v nich vyznat. Co však jasné je: rozumět léčivkám se opravdu vyplatí.

Od historie až po současnost

Léčivé bylinky se používaly především v lidové medicíně, ájurvédě nebo tradičním čínském lékařství. Zmínky o léčivkách sahají hluboko do historie a ty se – i přes moderní léčiva – využívají dodnes.

Tajemství léčivých rostlin

Léčivé byliny produkují řadu chemických sloučenin, takzvaných fytochemikálií, které jim dávají evoluční výhodu. Jedná se o biologicky aktivní látky, jejichž funkcí často bývá ochrana před škůdci nebo chorobami. Tyto fytochemikálie mají zároveň léčivý potenciál a stávají se tak základem mnoha medikamentů. Nejčastěji jsou to alkaloidy, terpeny, glykosidy a polyfenoly. Fytochemikálií však existuje mnohem víc. 

Problém je v tom, že jedna rostlina většinou obsahuje několik různých látek, často také v rozdílném množství, a právě díky tomu jsou farmakologický účinek a bezpečnost použití u spousty z nich dodnes sporné. 

Někdy se léčivé látky vyskytují v celé rostlině v přibližně stejném množství, jindy je potřeba sbírat pouze vybranou část, která jich obsahuje nejvíce. Mohou to být listy, stonek, květy, plody, nebo dokonce kořen

Využití léčivých rostlin

Kromě léčiv se z těchto rostlin vyrábí také masti, tinktury, čaje nebo doplňky stravy. Ideálním řešením je zařadit léčivé rostliny do svého jídelníčku – a to tak, že si je dopřejete například ve formě pokrmů. Jsou k tomu nicméně zapotřebí určité vědomosti o léčivkách. Nejjednodušším způsobem zásobování těla léčivými látkami rostlin tak stále zůstává konzumace doplňků stravy. Nic se však nesmí přehánět. 

Hodily by se Vám vzory pro Vaši praci?

Vyplňte nám, na jaký typ práce by se Vám hodil vzor (5-15 sekund) a zjistěte, jestli pro Vás máme neco, co Vám ušetří čas.

Sdílet

Podobné články

24. 06. 2020

Připravte si čaj nebo tinkturu z listů jinanu dvoulaločného

Jinan dvoulaločný je zázračný strom, který představuje jakousi pomyslnou hranici mezi jehličnany a listnáči. Kořeny tohoto prastarého stromu – známého také jako Ginkgo biloba – sahají až do Číny, kde se jinan dvoulaločný stal důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Přispívá k prokrvení celého těla a má tak pozitivní vliv na činnost mozku včetně kognitivních funkcí. Mimo jiné pomáhá i při potížích se studenými končetinami.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Copyright © seminarkyza1.cz 2025

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo