[Blog]

Neztrácejte pozornost aneb Poruchy pozornosti a jak s nimi bojovat

Pozornost je schopnost zaměřit se na určitý objekt nebo děj. Porucha této nesmírně důležité vlastnosti může mít neblahý vliv na efektivitu a kvalitu práce, učení nebo vykonávání každodenních a zcela běžných činností.


Roztržitost a těkavost 

Roztržité a těkavé myšlení souvisí se sníženou schopností udržet pozornost zcela nepochybně. Zatímco roztržitý člověk má problém dlouhodobě se soustředit, roztěkaní lidé nedokážou zachovat směr svých myšlenek a velice snadno se nechají vyrušit novými, někdy i bezvýznamnými podněty. 

Poruchy pozornosti a jejich rozdělení

Mezi poruchy pozornosti patří například aprosexie, kdy jedinec trpí kompletní ztrátou pozornosti, dále hypoprosexie, což je částečná ztráta pozornosti. Zvýšení pozornosti, které má však negativní dopad na její kvalitu, se označuje jako hypersexie. A paraprosexie představuje její nesprávné zaměření. 

ADHD/ADD

ADHD nebo ADD je označení poruch pozornosti, které bývají diagnostikovány nejčastěji u dětí. ADHD je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. U ADD se hyperaktivita nevyskytuje. 

Stres v hlavní roli

Dlouhodobý stres má nepříznivý dopad na psychickou i fyzickou kondici. Mimo jiné může ovlivnit také naši schopnost soustředit se, tedy udržet pozornost, což může být zdrojem dalších stresových situací. Člověk je méně výkonný, nestíhá tolik práce, co dřív, a snadno ho něco vyruší. 

Udržte svoji pozornost na uzdě

Poruchy pozornosti se dají řešit prostřednictvím léků, vhodných doplňků stravy a úpravou životního stylu. Důležitá je také změna jídelníčku, ve kterém by neměly chybět především nenasycené mastné kyseliny. 

V případě, že vás čeká náročné období ve škole nebo práci, můžete svoji schopnost udržet dlouhodobou pozornost podpořit pomocí vhodně zvolených doplňků stravy, které vám pomohou se na to připravit a vše bez problému zvládnout. 

Při výběru doplňků stravy na podporu pozornosti se soustřeďte především na jejich složení. Velké oblibě se těší například guarana, ženšen pravý nebo ginkgo biloba. Stejně tak je důležité doplnit tělu zásoby důležitých vitamínů a minerálů jako například vitamín B6 nebo hořčík. Ke zvýšení pozornosti přispívá také pravidelný odpočinek a fyzický pohyb.

Sdílet

Podobné články

21. 10. 2024

Vzdělávání v době pandemie: co jsme se naučili a jak dál?

Text se zabývá dopadem pandemie COVID-19 na vzdělávání a tím, co jsme se během této doby naučili. Zdůrazňuje význam technologií, potřebu flexibility ve výuce a nezastupitelnost osobního přístupu. Pandemie ukázala, že vzdělávací systémy musí být adaptabilní a přístupné všem, aby byly připraveny na budoucí výzvy.

09. 03. 2020

Máte problémy se soustředěním? Zjistěte, jak z toho ven

Všimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.

30. 09. 2024

Kdo potřebuje vysokoškolské vzdělání? Přínosy a alternativy

Článek se zaměřuje na to, kdo potřebuje vysokoškolské vzdělání, a zkoumá jeho přínosy i dostupné alternativy. Vysokoškolské vzdělání je nezbytné pro určité profese, jako jsou lékaři nebo inženýři, ale pro mnohé existují jiné cesty k úspěchu. Článek se věnuje také alternativám, jako jsou odborné kurzy, podnikání, stáže nebo učňovské programy, které nabízejí praktické dovednosti a rychlejší vstup na trh práce. Každý by měl zvážit, která cesta nejlépe odpovídá jeho kariérním cílům a osobním preferencím.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo