[Blog]

Syntéza, vlastní návrhy řešení

Závěrečná fáze odborných prací již shrnuje a hodnotí dosažené výsledky argumentované a podložené jinými výzkumy. Je nutné, aby „pisatel/student“ zmínil zjištěné poznatky jak z teoretické části práce, tak z praktické části práce a vyzdvihnul nejdůležitější výsledky výzkumu s návrhy řešení a doporučení pro budoucí vývoj sledované problematiky.

Tato část práce diplomové i bakalářské práce musí také vyjadřovat jasné zaujetí stanoviska ke sledované problematice daného „pisatele/studenta“, kde doporučujeme i zmínku v jakých konkrétních zkušenostech se obohatil. Nejčastější otázkou v oponentním řízení jsou oblíbené typu: V čem jste se obohatil? Co Vám nejvíce pomohlo k dosažení závěru? Splnil jste stanovené cíle? Co navrhujete, aby se v konkrétní oblasti zlepšilo? A s mnohem více obdobných dotazů se můžete u obhajoby setkat.

Cíle, použité metody a návrhy daších řešení sledované problematiky

Velmi žádoucí je, aby autor vyzdvihl skutečnost, zda bylo skutečně dosaženo předem stanoveného cíle, či nikoliv a z jakého důvodu. Do jaké míry se podařilo výzkumníkovi cíl splnit a za jakých použitých metod došel k závěrům. V závěru tedy nesmí chybět návrhy dalších řešení sledované problematiky, či stanovisek a opatření. Určitě je vhodné, aby „pisatel/student“ zmínil další použití v praxi a případné očekávání do budoucna a stanovil předpoklad, jak by se sledovaný jev mohl dál vyvíjet.

Sdílet

Podobné články

30. 07. 2015

Vlastní práce - resp. praktická část - co obsahuje, prezentace výsledků a analýza

Vlastní práce odborné práce obsahuje podrobnější charakteristiku sledované problematiky, používá kompilačního přístupu, kde vymezuje teoretická východiska. Je dobré, aby se „pisatel/student“ znovu zmínil použité výzkumné metody a techniky. Tato část odborné práce již obsahuje zhodnocení analýz na základě, kterých hodnotí zjištěné a postupně syntetizuje tedy vyústí do aplikační fáze vlastního řešení.

25. 06. 2015

Metodika- jak se píše metodika, druhy a možnosti použití empirických metod

Již jsme se zmínili, že při hledání vhodných metod je rozhodující vycházet z formulovaného problému a hlavní otázky, což obsahuje i představy o tom, jak bude tedy problém metodologicky řešen, a z jakých teoretických východisek bude empirický výzkum vycházet. Toto tvrzení v sobě zahrnuje i cíl výzkumu, na kterém bude záviset i výsledek odborné práce. Výzkumné problémy můžeme tedy sledovat i výzkumnými otázkami, které umožní „pisateli/studentovi“ sledovat základní vztahy výzkumu.

07. 05. 2015

Výběr tématu a charakteristika úvodu u bakalářské či diplomové práce

Doporučujeme, aby si student „pisatel“ velmi dobře zvážil výběr tématu odborné práce, jelikož výběr tématu musí odpovídat nejen studovanému oboru, kterým se chce v budoucnosti zabývat, ale také jeho vědomostem, které získal během let studia. Velmi žádoucí je pak umění navázat téma do praktického využití, i když je možné psát na teoretičtější bázi s praktickým použitím, popřípadě navázat na konkrétní výzkum již v praxi provedený. Vzhledem k tomu, že právě zvolené témata stanovují limity psaní odborných prací, doporučujeme, aby student „pisatel“ tedy volil témata, v kterých velmi dobře orientuje a rozumí jak teorii, tak dokáže v budoucnosti implementovat do praktického provedení.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo