[Blog]

Zásady správné argumentace

Bakalářské nebo diplomové práce jsou nedílnou součástí studia na vysoké škole. Jejich prostřednictvím studenti dokazují, že své znalosti zvládnou využít také v praxi a následně je interpretovat. Pro perfektní interpretaci znalostí a získaných výsledků je však potřeba osvojit si zásady správné argumentace. Tak pojďme na to.

Zásada první: Vyjadřujte se v první osobě

Bakalářku nebo diplomku můžete psát třeba v trpném rodě. Jeho použití je však poměrně náročné a ne vždy se hodí. Další možností je takzvaný autorský plurál, tedy první osoba množného čísla. Pokud však budete psát například o praktické části, kterou jste vypracovali na vlastní pěst, autorským plurálem své zásluhy výrazně oslabíte. Poslední a pro spoustu studentů asi nejjednodušší variantou je psát v první osobě jednotného čísla.

Stačí si tedy jen vybrat, ve které osobě pro vás bude psaní závěrečné práce přirozenější. Nezapomeňte však, že zvolenou gramatickou osobu je důležité důsledně dodržovat v celém textu.

Zásada druhá: Vytvořte si logickou strukturu a držte se jí

Závěrečná práce musí mít jasnou strukturu, která bude logicky směřovat od úvodu až po závěr. Možná si říkáte, že to je přece jasné. Ve výsledku však většina studentů umísťuje jednotlivé kapitoly své práce naprosto nelogicky. Při tvorbě struktury se proto pořádně zamyslete, o čem budete psát a co by mělo vždy následovat, aby byl text plynulý a jasný.

Zásada třetí: Pište stručně a jasně, přesto podrobně

Zkrátka žádná omáčka, žádné výplňkové výrazy a už vůbec žádné kudrlinky. Stručné a jasné vyjadřování vám však nesmí zabránit v tom, abyste byli podrobní, přednesli všechny důležité informace a detailně okomentovali své poznatky a závěry.

Nebojte se také používat terminologii daného oboru – zvýšíte tím odbornost a prestiž své bakalářské nebo diplomové práce. Než termín použijete, přesvědčte se v kvalitním slovníku cizích slov, že jeho významu opravdu rozumíte. Nic se však nemá přehánět.

Zásada čtvrtá: Fakta jsou základem úspěchu

V práci představujte fakta, nikoli pouhé domněnky. Uvádějte pečlivě ověřené informace podložené seriózní vědeckou literaturou (nezapomínejte na citace).

Zásada pátá: Hrubkám vstup zakázán

Pravopisné a typografické chyby, těžkopádné formulace a další formální nedostatky jsou vždy na úkor kvality, a tím i příznivého ohodnocení vaší práce. Pro zběžnou kontrolu pravopisu můžete využít třeba automatické opravy, které nabízí většina textových dokumentů. Nezachytí ale všechno. Svou práci si tak na závěr ještě několikrát a pořádně přečtěte. A pokud si nejste v pravopise a gramatice jistí, svěřte text před odevzdáním do rukou odborníka – investice za korekturu se u vaší životní práce rozhodně vyplatí.

Sdílet

Podobné články

21. 05. 2015

Které téma tedy není vhodné volit pro bakalářskou nebo diplomovou práci?

Nedoporučujeme řešit téma, které povede k bezvýznamným výsledkům (tedy banálním, které si snadno každý domyslí). Nevhodná jsou taktéž témata, která jsou v současnosti ve fázi řešení či téma v současnoti diskutované (z důvodu nedostatku literatury), ovšem pro zkušeného „pisatele/studenta“ právě takové téma může být naopak přínosem (přidanou hodnotou).

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo